14 tipů ke zdárnému složení zkoušky, mými favority jsou čísla 6 a 8

Těžký život studenta, stále je z něčeho zkoušen. Testy ho pronásledují a o zkoušejících se mu zdá. Během svých studií jsem byla u zkoušek a zápočtů skoro neustále. Nasbírala jsem tak pár zkušeností, které mi pomohly. Jejich souhrn Vám nabízím v tomto textu.

1. Začněte se učit včas

A učivo si rozvrhněte do počtu dní, které máte k dispozici. Pokud se začínáte učit pozdě a víte, že to nemůžete stihnout, naučte se ke každému bodu (otázce) alespoň to nejdůležitější (mohou vám pomoci přehledné obrázky jako třeba zde). Nikde nesmí být úplně duto.

Už pro ten pocit, že u každé otázky něco trochu víte, je pro klid u zkoušky k nezaplacení. Když se nějaké otázky bojíte, protože k ní nic nevíte, je velmi pravděpodobné, že si ji vytáhnete.

Tahle jsem si vytáhla osmičku u maturity, kterou jedinou jsem nechtěla. Prostě jsem na ni zrovna v tu chvíli myslela. Takže myslete na otázku, kterou chcete zodpovídat ne opačně. 😊

2. Průběžně odpočívejte

Relaxujte, choďte na vzduch, dělejte také něco příjemného a snažte se hodně spát. Učivo se v noci ukládá do správných komůrek. 😊

3. Dělejte si taháky a přehledy důležitých bodů

Nebo taháky k informacím, které si nemůžete zapamatovat. Třeba jako tady v e-booku.

4. Před zkouškou je dobré znát otázky, které u zkoušky budou

Nebo alespoň formát testu a případné typy příkladů, které se budou počítat. Nedostanete tak šok, až uvidíte 10 příkladů, které máte vypočítat v časovém limitu. Sehnat se dá leccos. 😊

5. Když něčemu nerozumíte, nebojte se využít konzultační hodiny

Můžete také požádat spolužáka, aby vám to vysvětlil. Nebuďte nesmělí. Při konzultačních hodinách se vám učitel více věnuje a vyřeší váš problém.

Navíc se můžete i dozvědět nějaké zajímavé informace, které se vám budou ke zkoušce hodit. 😊

6. Den před zkoušku jděte brzy spát!!!!

Nedrťte to do noci nebo dokonce do rána. Únava se fakt nevyplácí, navíc budete mít v hlavě chaos. Tohle se mi hustě nevyplatilo!

Prostě to v šest večer položte a děj se vůle boží. Před spaním se jděte projít, zacvičit nebo dělejte něco, co vás baví, ať přijdete na jiné myšlenky a dobře se vám spí.

Úplně bych nedoporučovala jít pařit, s kocovinou to pak moc nemyslí a zbytkáč nedělá dobrý dojem na zkoušejícího. 😊

7. Ráno se zaměřte na to, jak chcete, aby zkouška probíhala.

Jaké si chcete vytáhnout otázky, jakého si přejte zkoušejícího (nemusí to být konkrétní člověk, ale jeho nálada a vstřícnost), jak se chcete u zkoušky cítit, ….Vyšlete si své přání – co chcete (nikoliv, co nechcete viz bod 1).

8. Na místě činu už nic nestudujte

Nic nedohánějte, nenechte se plašit spolužáky. V duchu si vyšlete ke zkoušejícímu větu: „Buď mým spojencem.“ Nic už neřešte.

9. Píšete-li test, počítáte příklady, snažte se vždy každý dokončit, než přejdete k dalšímu.

Dodá vám to pocit klidu, že už něco máte hotovo.

Nerozpočítávejte všechno ve spěchu, že se k tomu pak vrátíte. Naroste vám takový stres, že to nestíháte, že se pak už na nic nebudete moci soustředit a nedotáhnete rozdělané úkoly do konce.

10. Špeky a zapeklitosti si nechte na konec.

Když něco nejde, jděte dál, ale pozor, aby to nebylo u všech zadáních (viz bod 9). Když se k tomu vrátíte s pocitem, že zbytek je hotov, máte šanci na to ještě přijít a dotáhnout.

11. Máte-li odpovídat na testové otázky typu za a), za b), za c), pak si pořádně přečtěte zadání!

Kolik odpovědí může být správně a pozor na záporně položené otázky. Také bacha, zda se ptají kladně nebo záporně – např. Co patří do ….x Co nepatří do…

12. Vše si po sobě znovu pročtěte, překontrolujte.

Hlavně se znovu ujistěte, že jste splnili všechna zadání na všech stranách všech listů.

Já jsem si takhle nevšimla, že na jednom listu bylo zadání na obou stranách a poslední příklad jsem vůbec nevypočítala. Pak to bylo ovšem osudové, byl za dost bodů a spočítat jsem ho uměla, jenže mi to bylo už k…víte čemu.

13. Zkoušejícího se snažte získat na svou stranu (viz bod 8).

Když víte, co je jeho oblíbené téma a umíte ho, tak na něj šikovně převeďte řeč. Vypněte si mobil, učitel se může naštvat, když vám při zkoušce zazvoní.

14. Po zkoušce se jděte odměnit

A udělejte si zbytek dne pro sebe. Těšit se na odměnu může být dobrá motivace, ne? 😊

Tak zlomte vaz. Držím palce!

Můžeme se potkat na fanpage: Doučování z účta jinak

Nebo se koukněte na další články na mém blogu: www.radkamojzisova.cz/blog/

Má ráda účetnictví, které ji provází od střední školy a vždy toužila být učitelkou. Je maminkou syna a partnerkou velmi inspirujícího muže. Rozhodla se, že naplní konečně svou cestu, kterou chtěla jít už dávno a účetnictví a učitelství spojila v online projekt doučování z účta. Pomáhá tak lidem, kteří se chtějí nebo potřebují naučit účetnictví, jak elegantně a krok za krokem tento systém pochopit a neztratit se v něm. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.