Jak začít podnikat na svůj účet aneb jak si založit živnost

Možná Vás už nebaví poslouchat šéfa a nechávat se úkolovat svými kolegy.

Možná byste chtěli být pánem svého času a moci pracovat z domova nebo odkudkoli, kde by se vám to líbilo (třeba z pláže nebo z altánu na své zahradě).

Možná už vás nebaví sedět v kanceláři, když venku svítí sluníčko a mít čas na své děti jen o víkendu.

Uvažujete o tom, že byste rádi podnikali. Zde je pár kroků, jak jsem si založila živnost já.

Příprava před návštěvou Živnostenského úřadu

První věc je nahlédnout do Zákona č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání.
Tam jsem se dočetla, že potřebuji splňovat tyto podmínky:
dosažení věku 18 let (dávno splněno), 😊
způsobilost k právním úkonům,
bezúhonnost. 😊

Naštěstí vše splňuji a nemusím tedy hledat nějakého hodného člověka, který by tyto podmínky splňoval a mě laskavě zastupoval.

Dále jsem se dočetla, že se živnosti rozlišují na tyto druhy:
ohlašovací: vázané a volné,
koncesované.

Protože mě zajímalo, které živnosti se mě týkají, podívala jsem se do příloh zákona.
– volné živnosti jsou v části K § 25 odst. K.
– vázané K § 23 a 24,
– řemeslné K § 20).

U živnosti volné není nutné splňovat žádné další podmínky, u činnosti vázané jsem si přečetla, jaké se požaduje vzdělání a praxe v oboru.

Řemeslná činnost se mě netýká, takže žádnou další praxi a vzdělání mít nemusím a nebudu dělat detektiva ani zakládat cestovku a tím pádem nezakládám ani koncesovanou živnost.

Protože mi už končila rodičovská dovolená, věděla jsem, že se přihlašuji k živnosti HLAVNÍ. Jako matka na mateřské, rodičovské nebo jako důchodkyně bych měla činnost VEDLEJŠÍ. Rozdíl by byl v (ne)placení záloh na sociální a zdravotní pojištění a jejich výši.

Ještě jsem přemýšlela, zda si založím bankovní účet zvlášť pro podnikání (můžu si pak uplatňovat třeba bankovní poplatky jako náklad, ale musím si zase sama zdanit úroky). Nemusím se rozhodnout hned, lze to do budoucna změnit.

Určitě pro začátek nebudu plátcem DPH a ani nebudu používat auto pro služební účely (daň silniční), takže se přihlásím na finančním úřadě jen k dani z příjmů.

Jo a číslo zdravotní pojišťovny si naštěstí pamatuji.

Co s sebou na živnostňák

1. Sepsala jsem si čísla a názvy živností, které se mě týkají. Raději jsem si to promyslela, protože sice změna je později možná, ale musela bych zaplatit další poplatek 500,- Kč a to je škoda. I když u volných činností to lze i bez poplatku, tam to hrotit nemusím.
2. Občanský průkaz.
3. 1.000,- Kč na správní poplatek.
4. VŠ diplom a pracovní smlouvu (nebo potvrzení o zaměstnání) jako důkaz o praxi (mám jednu živnost vázanou).

S trestním rejstříkem jsem si hlavu lámat nemusela, protože na úřadě si ho zkontrolovali sami.

Našla jsem si živnostenský úřad, který mám nejblíže, ale mohla jsem si zvolit jakýkoliv, který bych měla zrovna při cestě. Nemusím se totiž vázat na místo bydliště.

Na živnostenském úřadě

Na úřadě jsem musela s panem úředníkem vyplnit jednotný registrační formulář. On ho tedy vyplnil sám. Tento formulář je tak chytrý, že se díky němu lze přihlásit také na sociálku, na zdravotní pojišťovnu a na finanční úřad.

Jedním vrzem jsem tak měla vyplněnou přihlášku živnosti, k sociálnímu pojištění, zdravotnímu pojištění a na finanční úřad.

Odcházím z živnostňáku

Někdo už má v tuto chvíli svoje IČO. Já jsem musela počkat, až proběhne úřední podpisové kolečko, takže mi pan úředník mé IČO odpoledne zatelefonoval a druhý den už jsem měla v ruce svůj živnostenský list.

Když mám svoje IČO, mohu jít do banky a založit si podnikatelský účet. Je asi praktické mít příjmy a výdaje rozdělené, záleží také, jak moc si v podnikání věřím. 😊

Čekání na potvrzení a kontrola

1. Já už mám, někdo musí čekat na Výpis z živnostenského rejstříku od živnostenského úřadu. Z toho si na svůj web a na faktury přepíši číslo jednací a název úřadu, kde jsem registrována.

2. Finanční úřad pošle Rozhodnutí o registraci. Zde si musím všimnout svého DIČ (CZ + RČ). Tady se někdo asi nezamyslel, že podnikají také dámy a že jim nemusí být příjemné, aby každý viděl, kolik jim je let. Ale co se dá dělat. Sročko si kvůli tomu zařizovat nebudu. ☹ Naštěstí na začátek (když nejsem plátce DPH nebo identifikovanou osobou) jej nemusím nikde zveřejňovat, jen v komunikaci s finančním úřadem.

3. Správa sociálního zabezpečení pošle oznámení o registraci a také variabilní symbol. To už není tak elegantní číslo, ale je nutné, protože se píše na všechny formuláře pro sociálku.

4. Zdravotní pojišťovně musím zavolat sama. Počkám tak týden dva a pak se telefonicky zeptám, zde je všechno O. K.

Používají rodná čísla, takže jsem ve výhodě, že si ho pamatuji. Může se stát, že to bude trvat opravdu dlouho.

V případě, že se dozvím, že změna stále nebyla zanesena, stačí napsat přes jejich kontaktní formulář do podatelny volnou formou informace o změně – od kdy podnikám a IČO.

 

Ještě jsem si založila datovou schránku. Na tu komunikaci s úřady je to asi lepší, nemusím nikam chodit a daňová přiznání a přehledy posílat rovnou zdarma elektronicky z domova. Nevýhodou je, že po 10 dnech jsou všechny zásilky považovány za doručené.

Proto je dobré si nastavit upozornění do e-mailu, že přišla nová pošta. Ať nejsou problémy s úřady.

Platby

Nyní už je potřeba si nastavit trvalý příkaz pro platby sociálního a zdravotního pojištění, pokud podnikám na hlavní činnost.

Sociálka chce platbu za daný měsíc v tentýž měsíc (např. za leden do konce ledna) a zdravotní pojišťovna do 8. dne následujícího měsíce (např. za leden do 8. února).
Zbytek budu řešit až po konci roku, kdy budu muset podávat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Také mně bude čekat vyplnění daňového přiznání k dani z příjmů.

Má ráda účetnictví, které ji provází od střední školy a vždy toužila být učitelkou. Je maminkou syna a partnerkou velmi inspirujícího muže. Rozhodla se, že naplní konečně svou cestu, kterou chtěla jít už dávno a účetnictví a učitelství spojila v online projekt doučování z účta. Pomáhá tak lidem, kteří se chtějí nebo potřebují naučit účetnictví, jak elegantně a krok za krokem tento systém pochopit a neztratit se v něm. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.